Projektowanie basenów

Funkcjonalny i efektowny basen może sprawiać wiele radości osobom, które preferują aktywny wypoczynek w wodzie lub cenią atrakcyjne otoczenie. Aby obiekt spełniał swoje zadanie i nie był powodem ciągłych problemów, konieczne jest uwzględnienie wielu aspektów jego budowy oraz funkcjonowania. Wszystkie te aspekty uwzględniają projekty basenów, które oferuje Aqua World.

Projektowanie basenów – nie tylko Warszawa

Projektowanie to pierwszy krok do realizacji każdej inwestycji i nie ma znaczenia, czy jest to wielopiętrowy budynek czy ogrodowy basen ze stali nierdzewnej. Do wykonania takiej instalacji konieczne jest uwzględnienie wszystkich, nawet najdrobniejszych szczegółów. To one decydują, czy dno basenu będzie stabilne, czy też po roku pojawią się w nim pęknięcia i będzie konieczna kosztowna naprawa.

Projekty basenów przydomowych uwzględniają między innymi warunki gruntowe, które mogą znacząco wpływać na stabilność konstrukcji. Nasi projektanci dysponują wiedzą z dziedziny inżynierii, a współpracujący z nami specjaliści od geologii dokonują obliczeń i wskazują bezpieczne rozwiązania.

Projekty basenów przydomowych – podstawowe zasady

Powierzenie wykonania projektu basenu firmie Aqua World oznacza gwarancję, że powstały produkt będzie spełniał najwyższe wymagania funkcjonalne i estetyczne. Projektowanie basenów oznacza między innymi uwzględnienie otoczenia, w którym się one znajdą. Co warto wiedzieć o dobrym projekcie?

 • Lokalizacja basenu jest wskazana w miejscu nasłonecznionym, z dala od drzew, które mogą zanieczyszczać wodę,
 • Basen o powierzchni do 30 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę. Przy większych nieckach konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku, co wiąże się z oczekiwaniem i kosztami.
 • Wielkość niecki powinna być dostosowana do planowanych form rekreacji. Do pływania lepszy jest wąski i długi zbiornik, do zabaw rodzinnych – bardziej regularny w kształcie i płytszy.
 • Odległość od domu decyduje o kosztach wykonania instalacji wodnej do basenu.
 • Projekty basenów przydomowych powinny uwzględniać poziom wód gruntowych, które okresowo mogą wypierać nieckę z gruntu. Przy wysokim poziomie projektuje się baseny na powierzchni gruntu lub zagłębione w nim tylko częściowo.
 • Wielkość basenu jest wprost proporcjonalna do kosztów jego utrzymania. Projektowanie basenów wymaga znalezienia złotego środka pomiędzy potrzebami klienta, a jego możliwościami finansowymi. Za optymalne uważa się baseny o wymiarach 4-5 x 6-8 m i głębokości 1,5 m. Basen z trampoliną powinien mieć minimum 2,4 m głębokości.

Projekty basenów publicznych – podstawowe zasady

Wykonujemy również projekty dla instytucji publicznych jak budowa aquaparków, pływalni, szpitali. Projektujemy baseny dla klientów prywatnych, deweloperów w hotelach, pensjonatach, sanatoriach. Stale współpracujemy z wieloma biurami projektowymi wspomagając duże projekty obiektów o część technologii uzdatniania wody. Współpracujemy z Generalnymi Wykonawcami w realizacjach „zaprojektuj i zbuduj”. W naszych projektach stosujemy podstawowe zasady:

 • Najważniejszym aspektem w budowie basenu jest bezpieczeństwo użytkowników. Zapewniamy je wybierając odpowiednie materiały i technologie budowlane.
 • Wszystkie materiały spełniają wymagane normy polskie i europejskie, dotyczące wyposażenia, projektowania, budowy i bezpieczeństwa basenów pływackich.
 • Przed rozpoczęciem budowy sprawdzamy takie parametry, jak nośność podłoża, wilgotność podłoża, skład chemiczny wody, dylatacje itp.
 • Dobieramy materiały wykończeniowe, które spełniają warunek antypoślizgowości.
 • Stosujemy systemy przelewowe odpowiednie do wysokości lustra wody.
 • Wykorzystujemy wyłącznie bezpieczne połączenia elementów i wykończenia krawędzi.
 • Przeprowadzamy systematyczne kontrole jakości, szczelności i bezpieczeństwa na każdym etapie prac.
Kształty basenów, materiały, wykończenie

Pomysł o budowie basenu zazwyczaj łączy się z konkretnym pomysłem. Nie zawsze jednak może on być zrealizowany w konkretnych warunkach terenowych. Profesjonalne projektowanie basenów publicznych, aquaparków, basenów w szpitalach i hotelach wymaga od projektanta umiejętności poszukiwania kompromisów, pomiędzy możliwościami, a oczekiwaniami klienta. Jeśli teren nie sprzyja budowie murowanej alternatywą jest lżejsza niecka ze stali nierdzewnej. Jeśli klient oczekuje dużego basenu warto skalkulować wcześniej koszty ogrzewania, filtracji czyszczenia i innych prac, jakie wiążą się z utrzymaniem. Projekt powinien też uwzględniać zewnętrzne wykończenie, które będzie estetyczne odporne na wodę i bezpieczne.

Jeśli planujesz inwestycję w basen przydomowy specjaliści z okolic Warszawy Aqua World zapraszają do skorzystania z usługi, jaką jest projektowanie basenów.